Kočka - samotář?

SEZNAMOVÁNÍ DVOU KOČEK - aneb já přeci všechno vím… | Srdcem pro kočky, z.s.

Jak stará je vaše kočička? Zvládne tento nový stres? Budete mít dostatek prostoru na seznamování? Budete mít dostatek času na seznamování? A především, budete mít i trpělivost? Uvědomili jste si, že druhá kočka zvýší finanční výdaje? Co vám o vaší kočce řekl chovatel? Jak se mu jeví povahově? Jak se chovala v kolektivu? Dejte na své pocity a nemějte strach! Kočka je silně teritoriální zvíře. Co z toho plyne? Že záleží především na vaší kočce. Na jejím plemeni, na její povaze, na jejím stylu života. K některé kočce se více hodí kočka, k jiné pes. Jiná bude preferovat králíka.

Asi žádná se nebude kamarádit s hadem. Obecně platí, že pokud domů donesete mládě, kočka si zvykne lépe. U mláděte je potom i v celku jedno, jakého je pohlaví. Některé publikace uvádí, že nejlepší je pořídit si ke kočce kočku opačného pohlaví a v kotěcím formátu. Nebojte, nikdo vám ale neutrhne hlavu, pokud si donesete domů starší kočičku z útulku stejného pohlaví, jaké máte doma.

Jen si uvědomte, že tohle seznamování potom zabere více času. Než si domů donesete jakékoliv nové zvíře, měli byste navštívit veterináře. S domácím osazenstvem a tak samo i s nováčkem.


  • mango (a o seznámení dvou koček).
  • Nové kotě | MVDr. Hana Žertová;
  • Kočka - samotář?;
  • Další podobná témata podle názvu!
  • mango (a o seznámení dvou koček).

Obzvláště potom, co jste kotě našli na ulici. Nechcete si přeci nakazit vaši kočku doma. S veterinářem také můžete probrat, jaké zvíře si k vaší kočce pořídit. Je to přeci také tak trochu odborník na vaši kočku.

Další podobná témata podle názvu

Ví, jak se může zachovat v nestandardních situacích. Zde je, jako u pravidel výše, nejdůležitější vaše kočička doma, ne vy a vaše potřeba mít další kočku. Myslete na to! Nově příchozí člen rodiny či smečky by měl mít připraven svůj vlastní pokoj. V něm mít škrabadlo, záchůdek s kočkolitem, na jaký je zvyklý, misky na jídlo a vodu a odpočívací prostor. Je dobré tuto místnost vyčistit. Jde nám o pohodu nově příchozího. Tato místnost by měla být uzavíratelná dveřmi bez skla. Chcete si pořídit druhou kočku, ale bojíte se, že nebudete moci už tolik cestovat?

Přinesli jsme si domů kočičku a zavřeli jsme ji do její místnosti. Začne samozřejmě zkoumat, bude rachotit a to přiláká pozornost druhé kočičky. Proto musí být zavřené dveře. Nová kočička si bude zvykat na nové prostředí a stálá kočička si všimne, že za jedny dveře nesmí a něco tam rachotí — minimálně vzbudíte její zájem — přeci víte, zvědavost zabila kočku. Po pár dnech, prosím nesnažte se nic uspěchat, jde vám především o psychickou a fyzickou pohodu obou kočiček!

Tedy po pár dnech začneme krmit kočičky u dveří — každá na jedné straně dveří. Kočky se jednak slyší a jednak se i cítí. Pokud kočičky u dveří nechtějí jíst, misky jim posuňte. Dejte jim čas!

N&D Cat Ocean Adult Codfish & Shrimps & Pumpkin 80 g

Opět po pár dnech, kdy se nováček aklimatizoval ve své místnosti, zavřeme domácí kočičku do jiné místnosti a nováčka vypustíme do bytu. Na chvíli.

12 pravidel, jak seznámit dvě kočky

Aby si očichal pach domácího. Potom dáme ponožku očichat domácímu.. Dle reakcí buď postupujeme dál, nebo vyčkáváme. Zde se již názory odborníků trošku liší. V podstatě jde ale o to, že už by se kočičky měly vidět. Tedy buď otevřeme dveře a necháme je na sebe zírat, nebo je dáme do přepravek a postavíme kousek od sebe, ať na sebe vidí. Další možností je třeba veliký ručník, který dáme mezi kočky místo dveří a potom je pomalu zvedáme a zase spouštíme. My se vždy snažíme zachovat klid, neděláme prudké pohyby a jsme tiší. O Emily se nebojte, seznamování dvou koček někdy neprobíhá úplně hladce, ale je to většinou jen otázka času.

Protežujte Emilku, dávejte jí najevo, že ona své postavení ve Vaší domácnosti příchodem nové kočky neztratila, a Pralinky si tolik nevšímejte, aby Emilka neměla důvod žárlit. Možná se nenechá, ale aspoň to zkoušejte. Přečtěte si zkušenosti jiných lidí, uvidíte, že počáteční prskání a protesty jsou zcela normální. Držíme Vám palce a jsme zvědavé na další zprávy. Kočičky už si na sebe zvykly. Už druhý den večer jsem na Emilce viděla, jak se snaží navázat s Pralinkou kontakt.

Teď už se honí a kočkují se. Občas na sebe ještě zavrčí - spíš Pralinka na Emilku. Je vidět, že Emilce přítomnost druhé kočičky prospěla. Obě spolu prolumpačí celý den. Dvě kočičky jsou lepší jak jedna. Seznamování Apolenky a Dominika s domácím kocourem Oskarem seznamování trvalo méně než 1 den.

A rovnou vám můžu říct, že žádné drama se nekonalo. Jen - z  Dominika asi velký cestovatel nebude. Apolenka seděla celou cestu klidně v přepravce, snad i podřimovala, zato Dominik skoro celou cestu prokňoural. Navíc se cestou pokakal naštěstí až při průjezdu Brnem.

Takže nejdřív jsme s ním museli do vany, pořádně ho umýt, pak sebe a nakonec koupelnu  Ale zvládl to celkem dobře. Nato, že ho dva pro něj cizí lidi sprchovali a snažili se z něj to nadělení dostat, jakžtakž klidně držel a nechal se. Při sušení ručníkem se dokonce rozvrněl a chtěl se mazlit. Apolenku jsme zatím nechali v přepravce na chodbě a sledovali, co na sebe budou s Oskarem říkat.

Tak jsme Oskara pustili i za Dominikem do koupelny - zase jenom opatrné obcházení a očuchávání, na nějaké boje to nevypadalo.